KI-AIKIDO DOSPĚLÍ

„Pokud se chcete naučit Aikido, měli byste nejdříve sjednotit ducha a tělo a porozumět jejich vzájemnému vztahu.“ – Koiči Tohei –

Aikido je novodobé japonské bojové umění. Název Aikido v překladu znamená doslova „Cesta Jednoty s KI“, kde "Ki" má význam životní energie a podstaty jednoty celého Vesmíru. Školy Šinšin Toicu Aikido (zkráceně Ki-Aikido) vychází z poznatku, že stav ducha (mysli) se odráží na stavu těla. To znamená - dřív, než se pohne tělo útočníka/partnera, pohne se jeho mysl.

Cvičení s partnerem slouží jako zpětná odezva stavu naší mysli. V Ki-Aikido se učíme vnímat úmysl svého partnera, respektovat jeho sílu, zaujmout jeho místo a najít společné řešení vzniklé situace. Pokud opomíjím mysl svého partnera a snažím se ho přemoci pouze fyzickou silou, partner mi bude vzdorovat. Podobně, sebestředná, sobecká mysl vyvolává konflikt i v každodenním životě.

V Aikidu spolu nesoupeříme. Pokud známe a respektujeme úmysl druhých, pak budeme schopni vést druhé bez nejmenšího vzdoru. Pokud cvičíme techniky  Ki-Aikido správně, učíme se, jak zachovat přirozené držení těla, jak se uvolnit a jak zachovat klid mysli v klíčových okamžicích. Takto posilujeme pozitivní návyky bezkonfliktního řešení situací, které přesahují rámec sebeobrany a mají široké uplatnění v mezilidské komunikaci.

Prague Ki Society Adults

Soudobá japonská bojová umění se označují termínem BUDO, kde znak DO znamená "duchovní cestu, nauku“ a znak BU "zastavit zbraň". Školy Ki-Aikido vychází z nauky jednoty a postoje nesoupeření, což je plně v souladu s poselstvím novodobých japonských bojových umění.

 


 

Jak probíhá výuka?

Ve školách Ki-Aikido učíme nejprve principy Ki a nauku jednoty ducha a těla (ŠINŠIN TOICU DO), a teprve potom procvičujeme techniky Aikido v jednotě ducha a těla (ŠINŠIN TOICU AIKIDO). Úvodní část výuky proto zahrnuje základní principy a specifická cvičení doprovázená tzv. KI testem, testem klidu mysli a přirozené rovnováhy. Nauka jednoty ducha a těla zahrnuje také meditace, dechová cvičení, zdravotní pohybová cvičení, a terapii Kiacu. Systém Šinšin Toicu Do má vlastní učební osnovy a zkušební řád a lze jej studovat samostatně bez návaznosti studia Aikido.

Prague Ki Society Adults 2

Studium technik Aikido je pak aplikací jednoty ducha a těla v bojovém umění  s použitím některých z mnoha forem umění Aikido. Systém Šinšin Toicu Aikido obsahuje komplexní ucelený program zahrnující samostatná cvičení bez partnera (Aiki Taiso), umění pádů (Ukemi Vaza), techniky s partnerem (Kumi Vaza), cvičení s tradičními zbraněmi (Buki Vaza), a další formy tréninku.

Prague Ki Society Adults 3

 

Jak s námi začít cvičit.

Začít studovat Ki-Aikido s námi můžete kdykoliv. Ze začátku vám postačí volný sportovní oděv (tepláky a triko). Prosím, kontaktujte nás předem a dejte nám vědět, že chcete navštívit výuku. První lekce bude považována za seznamovací úvod a je zdarma.